Ви увійшли як Гість
Група "Гості"
Субота, 04.27.2024, 4:11 PM
Головна | Мій профіль | Вихід | RSS

Меню сайту

Вхід на сайт

Пошук

Свята та події

Календарні свята та події. Спілкуємося українською

Календар

«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Корисні лінки

Захист української мови як державної

Нормативно-правові акти

Про затвердження Порядку здійснення Уповноваженим із захисту державної мови контролю за застосуванням державної мови органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування. Постанова від 21 серпня 2019 р. № 817

Про затвердження Порядку взаємодії Уповноваженого із захисту державної мови з органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування. Постанова Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 № 819

Статус української мови як державної

Конституція України

Стаття 10. Державною мовою в Україні є українська мова.

Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України...

Закон України "Про функціонування української мови як державної"

Стаття 49. Уповноважений із захисту державної мови

1. З метою сприяння функціонуванню української мови як державної у сферах суспільного життя, визначених цим Законом, на всій території України діє Уповноважений із захисту державної мови...

Рішення Конституційного Суду України  у справі за конституційним поданням 51 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" 


Державна мова у сфері освіти

У сфері освіти нормами Закону (стаття 21) передбачено, що мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова.

Держава гарантує кожному громадянину України право на здобуття формальної освіти на всіх рівнях (дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої), а також позашкільної та післядипломної освіти державною мовою в державних і комунальних закладах освіти.

Особам, які належать до національних меншин України, гарантується право на навчання в комунальних закладах освіти для здобуття дошкільної та початкової освіти, поряд із державною мовою, мовою відповідної національної меншини України. Це право реалізується шляхом створення відповідно до законодавства окремих класів (груп) із навчанням мовою відповідної національної меншини України поряд із державною мовою і не поширюється на класи (групи) з навчанням державною мовою.

Особам, які належать до корінних народів України, гарантується право на навчання в комунальних закладах освіти для здобуття дошкільної і загальної середньої освіти, поряд із державною мовою, мовою відповідного корінного народу України. Це право реалізується шляхом створення відповідно до законодавства окремих класів (груп) з навчанням мовою відповідного корінного народу України поряд із державною мовою і не поширюється на класи (групи) із навчанням державною мовою.

Особам, які належать до корінних народів, національних меншин України, гарантується право на вивчення мови відповідних корінного народу чи національної меншини України в комунальних закладах загальної середньої освіти або через національні культурні товариства.

Особам з порушенням слуху забезпечується право на навчання жестовою мовою та на вивчення української жестової мови.

Заклади освіти забезпечують обов’язкове вивчення державної мови, зокрема заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, в обсязі, що дає змогу провадити професійну діяльність у вибраній галузі з використанням державної мови.

Особам, які належать до корінних народів, національних меншин України, іноземцям та особам без громадянства створюються належні умови для вивчення державної мови.

(З 01.01.2030) Мовою зовнішнього незалежного оцінювання за результатами здобуття повної середньої освіти та вступних випробувань є державна мова, крім зовнішнього незалежного оцінювання з іноземних мов.

Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування, насамперед англійської мови, в державних і комунальних закладах освіти.

У закладах освіти відповідно до освітньої програми одна або декілька дисциплін можуть викладатися двома чи більше мовами - державною мовою, англійською мовою, іншими офіційними мовами Європейського Союзу.

За бажанням здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти заклади освіти створюють можливості для вивчення ними мови корінного народу, національної меншини України як окремої дисципліни.

Викладання іноземної мови в закладах освіти і на курсах з вивчення іноземних мов здійснюється відповідною іноземною або державною мовою.

Держава сприяє створенню та функціонуванню за кордоном закладів освіти, в яких навчання здійснюється державною мовою або вивчається державна мова.

Особливості використання мов в окремих видах та на окремих рівнях освіти визначаються спеціальними законами.

У сфері науки нормами Закону (стаття 22) передбачено, що мовою науки в Україні є державна мова.

Наукові видання публікуються державною мовою, англійською мовою та/або іншими офіційними мовами Європейського Союзу. У разі публікації англійською мовою та/або іншими офіційними мовами Європейського Союзу опубліковані матеріали мають супроводжуватися анотацією та переліком ключових слів державною мовою.

Дисертації осіб, які здобувають ступінь доктора філософії, доктора мистецтва, доктора наук, або у передбачених законом випадках наукові доповіді у разі захисту наукових досягнень, опублікованих у вигляді монографії або сукупності статей у вітчизняних та/або міжнародних рецензованих фахових виданнях, а також автореферати та відгуки опонентів виконуються державною мовою або англійською мовою.

Для статей, опублікованих у міжнародних фахових виданнях іншими, ніж англійська, мовами, спеціалізована вчена рада своїм рішенням може зобов’язати надати переклад або коротку анотацію статті державною мовою.

Публічний захист дисертації на здобуття ступеня доктора філософії, доктора мистецтва, публічний захист наукових досягнень у вигляді дисертації або опублікованої монографії, або за сукупністю статей для присудження ступеня доктора наук здійснюється державною мовою або, за бажанням здобувача, англійською мовою.

Мовою публічних наукових заходів (наукові конференції, круглі столи, симпозіуми, семінари, наукові школи тощо) може бути державна мова та/або англійська мова.

Мовою публічних наукових заходів на тему певної іноземної мови (мовознавство) або іноземної літератури може бути відповідна іноземна мова.

Якщо проведення наукового заходу здійснюється іноземною мовою, організатори зобов’язані повідомити про це учасників заходу заздалегідь. У такому разі здійснення перекладу державною мовою не є обов’язковим.

За будь-яких обставин особа, яка бере участь у будь-якому публічному науковому заході, не може бути позбавлена права використовувати державну мову.


Програма розвитку в Київській області

Програма розвитку та функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя у Київській області на 2023-2025 роки

Рішення


СТОП ЛІНГВОЦИД

Україна в умовах воєнного стану зробила значний поступ назустріч державній мові, - звіт Уповноваженого

Оновлений список імен видатних творців, дослідників і популяризаторів української мови, пропонованих для увічнення в географічних назвах та об’єктах топоніміки

Тарас Кремінь: Прийняття України в Європейську федерацію національних мовних інституцій – це подальший захист української як майбутньої мови ЄС


 

Вивчай, удосконалюй знання з української мови!

Національний онлайн-проєкт з тестування та вивчення української мови

Українська за 27 уроків

Національна платформа з вивчення української мови Міністерства культури та інформаційної політики України. 

Курси української мови на освітній платформі Learning passport

Мовна майстерня "Слово на нОво" 

Безкоштовні курси української мови - YouTube. 

Тренажер з правопису української мови

Платформа для вивчення мов Duolingo 

Онлайн курс “Українська мова” від освітнього проєкту “Education Era”

Онлайн-курс «МовиТИ»

Безкоштовна платформа "ЩИТ"

Мобільний застосунок "Вчимо і граємо"

Онлайн-ресурс "Неправильно-правильно"

Онлайн-ресурс "Українська мова"

"Лайфхак українською"

Курс лекцій про мову від Ірини Фаріон

Youtube проєкт "Солов‘їне шоу"

Відеокурс "Антисуржик"

Відеолекції "Як прейти з російської на українську"

Телеграм-канал "Українська мова просто"

Онлайн-ресурси "Яке пишеться?"

Курси української мови

Телеграм-канал “Щоденний словник”

Мова-ДНК нації

Тестування рівня володіння українською мовою

Мультимедійний курс "Сучасна українська мова"

Телеграм-канал "Вивчаємо українську разом"

Телеграм-канал "Українська мова / Саморозвиток"

Онлайн-курс "Бізнес говорить українською"


Річний  звіт Уповноваженого

Річний публічний звіт за 2022 рік

Річний публічний звіт за 2021 рік

Річний публічний звіт за 2020 рік


ПОВІДОМИТИ ПРО ПОРУШЕННЯ

Відповідно до статті 54. Закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної":

1. Кожна особа має право звернутися до Уповноваженого, інших органів, уповноважених здійснювати захист і контроль щодо застосування державної мови, зі скаргою про порушення вимог цього Закону та щодо усунення перешкод та обмежень у користуванні державною мовою.

 

Джерело: Уповноважений із захисту державної мови